Beton Vibratörü Nedir?

Beton Vibratörü, betonun kalıp içerisine boşluk kalmadan yerleştirilmesi için beton dökümü sırasında kullanılan titreşim üreten cihazlardır. Vibrasyon inşaat betonarme projesinde çok önemlidir. Beton döküldüğünde, beton yapıyı büyük oranda zayıflatabilecek yüzlerce hatta binlerce hava kabarcığı olabilir. Beton vibratörleri, taze dökülmüş betonu kuvvetlice sallayarak ve titreştirerek hava kabarcıklarını ortadan kaldırır. Dökme işlemi sırasında beton vibratörü kullanılması sadece tavsiye edilmez; Çoğu durumda, aynı zamanda çeşitli beton ekipmanları da gereklidir.

beton vibratörü

beton vibratörü konvertörlü

Beton Vibratörleri Nasıl Çalışır?

Beton vibratörleri farklı çeşitleri vardır. Elde taşıma, omuz tipi, konvertörlü, kendinden konvertörlü, masa vibratörü, dış yüzey ve kalıp vibratörü gibi farklı çeşitleri olabilir. Motor çeşidine göre elektrikli ve benzinli de olabilir.

Beton titreşim (vibrasyon) uygulamaları üç temel kategoride toplanabilir:

Kalıp titreşimi: Kalıp titreşimi, prekast beton yapımında yaygın olarak kullanılır ve vibratörlerin beton formlarının dışına monte edilmesini içerir. Daha büyük dökmeler için, harici form vibratörleri genellikle 6 fit aralıklarla yerleştirilir.
Yüzey titreşimi: Yüzey titreşiminde, büyük vibratörler (bazen “vibrasyon sıçraması” olarak adlandırılır.) dökülen betonun yüzeyine manuel olarak yönlendirilir. Bu yöntem, yaklaşık 6 inç veya daha az döşeme derinliği ile sınırlıdır, ancak görünüm önemli olduğunda özellikle istenen düz bir yüzey sağlar.
İç titreşim: İç beton vibratörleri en yaygın kullanılan tiptir. Birçok kişi veya tek bir operatör tarafından idare edilebilir. İşlem nispeten basittir: Çalışan bir vibratörün ıslak betona hızlı bir şekilde sıkışması, ardından yavaşça geri çekilmesi ile vibrasyon işlemi gerçekleştirilir.

Betona Vibrasyon İşlemi Ne Kadar Uygulanmalıdır?
Çoğu beton titreşimsiz veya uygun olmayan şekilde dökülmektedir. Harici vibratörle en iyi vibrasyon sonucu alınır. Vibratörün saniyede yaklaşık 1 inç hızında çok yavaş çekilmesi gereklidir. Beton vibratörü geri çekildiğinde kabarcıklar halen ortaya çıkarsa, daha fazla titreşim gereklidir.

Bunu paylaş !
avatar
  Subscribe  
Bildir